bg
Kuyumcu I Kuyumcular I Kuyumculuk
Lidyalılar Parayı Bulması İnsanlık Tarihini Nasıl Etkilemiştir? 11/01/2017

Lidyalılar Parayı Bulması İnsanlık Tarihini Nasıl Etkilemiştir?

Bu yazımızda Lidyalılar parayı bulması insanlık tarihini nasıl etkilemiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

 

Lidyalılar, Eskiçağ uygarlıklarındandır. Menderes civarlarında Akdeniz uygarlıkları arasında yaşamışlardır. Anadolu’ya doğudan gelerek yerleşen uygarlık Hititler ve Frigyalılar ile bir arada ve zamanla onların egemenliğinde yaşamıştır.

Lidyalılar, parayı bulan bir uygarlıktır. Aslında daha önce Mısırlılar zamanında kullanılan para sistemleri takas yollu olarak devam etmekteydi. Takas yapmanın zor olduğu ve madenlerin keşfedildiği dönemlerde iktisadi sistemler de geliştirilmiştir.

Lidyalılar, parayı madeni değer olarak kullanan ilk uygarlıktır. Paranın altın ve gümüş gibi değerli madenlerin işlenmesiyle hayata geçmesi takas anlayışını neredeyse bitirmiştir. Bu anlamda paranın bulunmasıyla ticaret kolaylaşmıştır.

Altın ve gümüşün hiçbir koşulda değerini kaybetmemesi insanlık tarihini ticari anlamda son derece önemli bir şekilde etkilemiştir. Bu değerlerin her şartta korunması, takas yoluyla yapılan ticaretlerde malların değer kaybına uğramasını da engellemiştir.

Paranın, altın, gümüş başta olmak üzere nbakır, nikel, alüminyum gibi madenlerden de yapıldığı bilinmektedir. Heredot tarihte ilk madeni paranın Lidyalılar tarafından kullanıldığı yazmaktadır. Para, değiş – tokuş sistemini bitirmiştir. Lidyalılar paraya sikke demektedir. Sikke değerinde belirli ağırlıkta ve şekilde işlenen altın ve gümüş madenleri malların değeri ve boyutuna göre belirlenen miktarlarla ticaretin yürümesini sağlamıştır.

Bu nedenlerle insanlık tarihi paranın iktisadi gücünü keşfederken değerini koruyan madenlerden yararlanarak sistemler geliştirmişlerdir. Bu da insanlık tarihini önemli ölçüde etkilemiştir.

Lidyalılar Parayı Bulması İnsanlık Tarihini Nasıl Etkilemiştir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Kısaca Bilgi Bunlar da ilginizi çekebilir kısa:

  • İstanbul Liseleri Yüzdelik Dilimi ve Taban Puanı
  • Uluslararası Ticaret Bölümü Taban Puanları 2014 2015
  • İstanbul Liseleri Taban Puanları ve Kontenjanları TEOG
  • Ankara Liseleri Yüzdelik Dilimi ve Taban Puanı
  • İzmir Liseleri Yüzdelik Dilimi ve Taban Puanı
  • Ankara Liseleri Taban Puanları ve Kontenjanları TEOG
  • http://www.eokul-meb.com/lidyalilar-parayi-bulmasi-insanlik-tarihini-nasil-etkilemistir-95387/

Bu haber 292 kez okundu.
Facebook Yorumları

ALT YAZI BURAYA