bg
Kuyumcu I Kuyumcular I Kuyumculuk
Savaşın ‘sarı’ yüzü 11/01/2017

Savaşın ‘sarı’ yüzü

Kuyumcu atölyeleri bugünler oldukça hareketli. Dolarını bozdurmak isteyenler, savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınanlar soluğu Kapalıçarşı’da alıyor. Kuyumcu atölyelerinde hareketliği altın tasarımcıları ve işçilerinden dinledik.

 Dövizlerini bozduranlar bu kez de altına yöneldi. Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler, Kapalıçarşı'da döviz bozduran ve altın alma talebinde yüzde 30 artış olduğunu söyledi. Biz de Kapalıçarşı'daki atölyeleri dolaşıp talebin zanaatkarlara yansıyıp yansımadığına baktık. Kapalıçarşı'da altın tasarım atölyesi bulunan Eren Turhal, "Döviz ülkeden ülkeye değişiklik gösterir ama altın dünyanın neresine giderseniz gidin aynı değerdedir. Güvenilir bir yatırım aracıdır. Dünya üzerinde özellikle Ortadoğu'da bu kadar savaş olması insanları altın almaya itti. Ülkenizin parası başka bir yerde değersiz olabilir ama altın öyle değil. Libya'da ilk savaş çıktığında da altın alımı yükselmişti. Savaşın kesin bir etkisi var. Altını daha çok Ortadoğulular alıyor" diyor.

AYDA BİR KİLO ALTIN

Eren Turhal, yaklaşık 1997 yılından beri altın piyasasının içinde. Çırak olarak başlamış, liseyi ve üniversiteyi kuyumculuk üzerine okumuş. Beş yıldır da kendi atölyesinde imalat yapıyor. Turhal, kuyumculara üzerine pırlanta yapılacak altın takıları (montür) üretiyor. Altın piyasasını üç ana gruba ayıran Turhal, daha çok A sınıfa hitap eden pahalı mücevherler yapıyor. Mart ve Kasım aylarında kuyumculuk fuarı olduğunu, bu dönemde siparişlerin arttığını söyleyen Turhal, ayda ortalama bir kilo altın kullandıklarını, son zamanlarda ise iki kiloya yaklaştıklarını ifade ediyor. Kulaklarımıza gelen haberlerin doğruluğunu buradan anlıyoruz.

http://www.yenisafak.com/gundem/savasin-sari-yuzu-2586069

Bu haber 219 kez okundu.
Facebook Yorumları

ALT YAZI BURAYA